Kıbrıs sohbet sitesi binlerce kullanıcıyı sohbet odaları üzerinde buluşturarak bedava sohbet etme olanağı sunmaktadır.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir? - Nelere İyi Gelir?


Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında en sık karşılaşılan bitkilerden biri de sinamekidir. Genel olarak sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan bitkinin yaprakları kurutularak çay şeklinde tüketilir.

İlaç sektöründe müshil etkisinden dolayı başvurulan sinameki Sudan, Hindistan ve Somali’de doğal olarak yetişir. Günümüzde bitkiden tablet, yağ ve toz şeklinde yararlanılır. Ana vatanı Güney Amerika olan bitki ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

Baklagiller familyasına ait olan sinameki bitkisinin Kenya yağmurlu sinamekisi, elma çiçeği sinamekisi, pembe yağmur sinamekisi ve sturt sinamekisi başta olmak üzere 400 çeşidi vardır. Sıcak toprakları seven bitkinin yaprakları mart ayından ekim ayına kadar toplanabilir.

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Sinameki çayı içeriğindeki bileşenler nedeniyle güçlü bir müshil etkisine sahiptir. Kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynayan çay aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür.
İdrar yolları enfeksiyonlarına sebep olan mikroorganizmaları yok edici etkiye sahip olan çay aynı zamanda mide ülserine yol açan bakterileri de etkisiz hale getirir.
Ağrı kesici ve sakinleştirici etkiye sahip olan sinameki çayı rezene, papatya ve melisa gibi çaylarla birlikte tüketildiğinde sinirleri gevşetir.
İçeriğindeki antioksidan bileşenler vücutta biriken fazla suyun ve toksinlerin vücuttan atımında rol oynar.
Eklem ağrıları ve kas spazmlarını önler, özellikle gut hastalığında gelişen şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olur.
Saç dökülmesine karşı faydalı olan sinameki çayı kanı temizler. Taze demlenen sinameki çayı ile saç derisine masaj yapıldığında kan dolaşımının hızlanması sağlanır ve saç dökülmeleri engellenir.
Sivilce, deri dökülmesi, kaşıntı, egzama ve benzeri cilt hastalıkları ayrıca hemoroid problemlerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Sinameki çayının her gün temiz yüze tonik şeklinde pamukla uygulanması, cildin pürüzsüzleşmesini sağlar.
Bağırsak kurtlarının vücuttan uzaklaştırılması da sinameki çayı faydaları arasında yer alır.Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!