Kıbrıs sohbet sitesi binlerce kullanıcıyı sohbet odaları üzerinde buluşturarak bedava sohbet etme olanağı sunmaktadır.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kuzey Kibris'da Gezilecek Yerler - Kibris Tatil Plani - Kibris Gezi Rehberi


Kuzey Kibris’da  Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine birçok seçenek sunar. Ülkenin en büyük iki şehri olan Lefkoşa ve Girne başta olmak üzere adanın birçok bölgesinde turistik anlamda cazibeye sahip yapılar ve mekanlar bulunur. Deniz tatili için de sıklıkla tercih edilen bir destinasyon olan KKTC, çok sayıda görülmeye değer plaja sahiptir.

Lefkoşa

Ercan Havalimanı’na da ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs’ın en büyük şehri Lefkoşa, adayı ziyaret eden gezginlerin genellikle ilk durağı olur. Tarihi ve kültürel birçok yapıya ev sahipliği yapan kentte gezilecek pek çok yer bulunur. Her ne kadar ismiyle zaman zaman kafa karışıklığına neden olsa da Girne’de değil Lefkoşa’da yer alan Girne Kapısı, şehirde görülmesi gereken yerler arasında en üst sıralarda yer alır. Bu ilginç yapının yanı sıra 1500’lü yıllarda Venedikliler tarafından inşa edilen Venedik Sütunu, ada ülkesinin en önemli Gotik eseri olarak kabul edilen Selimiye Camii ve tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan Machairas Manastırı da Lefkoşa’da yer alan önemli tarihi yapılar arasındadır.

Girne

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatlerde rotanıza mutlaka eklemek isteyeceğiniz şehirlerden bir tanesi de Girne’dir. Ada ülkesinde eğlence ve yaz turizminin merkezi olarak kabul edilen Girne, aynı zamanda tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir gezi deneyimi vadeder. Girne Kalesi ve bu kale içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi şehirdeki en popüler gezi noktaları arasındadır. Aynı zamanda Ağa Cafer Paşa Camii ve Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan askerlerin anısına inşa edilen Boğaz Şehitliği de Girne seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Gazimağusa

uzey Kıbrıs’ın yalnızca iki büyük şehrini görmekle kalmak istemeyen gezginleri bekleyen alternatif rotaların başında ise Gazimağusa şehri gelir. Ada ülkesinin doğusunda konumlanan şehir, bir liman kentidir. Salamis Antik Kenti başta olmak üzere Lala Mustafa Paşa Cami (Aziz Nicholas Katedrali), St. Barnabas Manastırı, Namık Kemal Zİndanı ve Müzesi, İkiz Kiliseler, tarihi Mağusa Surları gibi birçok ilgi çekici yapıya sahip olan şehirde Glapsides Plajı da özellikle adayı yaz ayında ziyaret eden gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kuzey Kıbrıs özellikle yaz turizmi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Ada ülkesinin büyük şehirleri olan Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere birçok kentte çok sayıda otel ve tatil köyü bulunur. Ultra lüks otellerden butik pansiyonlara kadar çok sayıda konaklama seçeneği sunan Kuzey Kıbrıs, her kesimden gezgine hitap eden bir ülke olma özelliği taşır.

Kuzey Kıbrıs’ta deniz ve güneş odaklı bir tatil geçirmeyi planlıyorsanız Girne veya Lefkoşa’da yer alan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kuzey Kıbrıs mutfağı, klasik Türk mutfağının izlerini taşır. Akdeniz lezzetleri ve Rum esintileriyle harmanlanan Kuzey Kıbrıs yemek kültürünün en sembolik lezzetlerinden biri hellim peyniridir. Ülkemizde Kıbrıs peyniri olarak da adlandırılan bu lezzetli ürünü ana vatanında çok çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Hellimin yanı sıra ülkenin geleneksel yemeklerinden biri olan şeftali kebabı, Kıbrıs köftesi ve mantı benzeri yapısıyla damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakan piruhi de Kıbrıs’ta tadılması gereken yemekler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’tan Ne Hediye Alınır?

Tam anlamıyla bir turizm ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hediyelik eşya bakımından da oldukça zengin seçenekler sunar. Özellikle Girne şehri çok sayıda hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapar. Lefkoşa’da yer alan Dereboyu Caddesi de seyahatlerinde alışveriş yapmaktan hoşlanan gezginler için ideal rotalar arasındadır. Kuzey Kıbrıs seyahatinizden sevdiklerinize ufak hediyeler almadan dönmek istemiyorsanız ülkenin geleneksel dokusunun izlerini taşıyan seramikleri ya da ipek ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ın simge lezzetlerinden biri olan hellim peyniri de ülkede sıklıkla tercih edilen hediyelikler arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Gece Hayatı

Kuzey Kıbrıs’ı bu denli cazip bir tatil destinasyonu haline getiren unsurlar arasında ülkenin renkli gece hayatı da önemli bir rol oynar. Ada ülkesinde yer alan ultra lüks otellerde sıklıkla Türkiye’den gelen sanatçılar sahne alır. Bu organizasyonların yanı sıra Kıbrıs’ın sokakları da gece hayatı anlamında oldukça renkli bir yapıdadır. Çok sayıda gece kulübüne sahip olan ülkede eğlencenin kalbi Girne’de atar.Toplam 1 Yorumlar
meftun

Güzel sahilleri ve keskin bir Güneşi var...otelleri iyi tek sıkıntı biraz fazlaca sıcak olması...

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!