Kıbrıs sohbet sitesi binlerce kullanıcıyı sohbet odaları üzerinde buluşturarak bedava sohbet etme olanağı sunmaktadır.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?


Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan kuru soğan, yeri geldiğinde kuru fasulye ile çiğ olarak, yeri geldiğinde lahmacuna dost olarak, yeri geldiğinde de balık sofrasına meze olarak tüketilir. Hemen hemen her sulu yemeğin ana malzemesi olan kuru soğan yemekleri lezzetlendiren muhteşem aromasının yanı sıra sağlıklı içeriği ile de dikkat çeker.

Kuru soğan vitaminler ve özellikle de B,A ve C vitaminleri açısından önemli bir kaynaktır. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt, iyot ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Yapısındaki kükürt içeren ropanthial-S-oksit içeriği nedeniyle gözyaşına neden olan kuru soğan doğal bir antibiyotik ve doğal ağrı kesici özelliklere sahiptir.

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Lezzeti ile adından söz ettiren kuru soğan neye iyi gelir? Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direnci arttıran kuru soğan soğuk algınlıklarına faydalıdır. Peki, kuru soğan mikropları öldürür mü? Kuru soğan doğal bir antibiyotik olduğu için mikropları yok etme konusunda oldukça etkilidir.
Antioksidan içeriği nedeniyle kansere karşı vücudu korur. Özellikle kolon kanserini önleyici özelliği kuru soğanın faydaları arasındadır.
Balgam söktürücü özelliği kuru soğanın faydası olarak ön plana çıkar. Kuru soğan burun tıkanıklığı önleyen etkisi ile de soğuk algınlığı tedavisinde önemlidir.
Ayakların altına kuru soğan koyarak uyunduğunda ertesi gün daha dinç ve canlı kalkılır. Kuru soğanın ayağa faydaları sadece bununla kalmaz.
Süreklilik arz eden öksürük kesilir ve cildin nemlenmesi sağlanır. Ayrıca kuru soğan ateş düşürür mü sorusuna cevap olarak gece çorabınızın içine kuru soğan koymayı deneyebilirsiniz. Ertesi gün ateşinizin düştüğüne şaşıracaksınız.
Kuru soğan adet söktürücü özelliğe sahiptir. Peki, kuru soğan süt yapar mı? Kuru soğan emziren anneler tarafından çiğ olarak tüketildiğinde bebekte gaza sebep olabilir. Pişmiş soğan tüketilmesi anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!