Kıbrıs sohbet sitesi binlerce kullanıcıyı sohbet odaları üzerinde buluşturarak bedava sohbet etme olanağı sunmaktadır.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kibrisi Taniyalim - Kibris Tanitimi - Kibris Hakkinda bilgiler


Kibrisi Taniyalim

Kibris Tanitimi

Kıbrıs; muhteşem plajları, cezbedici iklimi ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin yanı başında harika bir tatil rotası olma özelliği taşır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem kısa süreli hafta sonu kaçamakları hem de uzun yaz tatilleri için ideal bir destinasyondur. İşte, bu ada ülkesi hakkında merak ettiğiniz her şeye cevap olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülke rehberi…

Kibris TaNitimi Kuzey Kıbrıs Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Asya
Başkenti: Lefkoşa
Ülke Kodu: KKTC
Resmi Dili: Türkçe
Yüz Ölçümü: 3.355 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +90392
Alan adı uzantısı: .ct.tr
Para Birimi: Türk Lirası

Başkenti:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Lefkoşa’dır.

Resmi Dili:

Kuzey Kıbrıs’ta resmi dil olarak Türkçe kabul edilmiştir. Ancak ülkede konuşulan dil, halk arasında Kıbrıs Türkçesi olarak adlandırılır. Kıbrıs Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında yalnızca bazı istisnai sözcükler bağlamında farklılıklar bulunur. Ayrıca ülkede İngilizce de oldukça yaygın şekilde konuşulan diller arasındadır.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de yer alan Kıbrıs adasının kuzey bölgesinde konumlanır. Ada, Türkiye’nin 70 km güneyinde, Suriye’nin ise 100 km batısında bulunur. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olma özelliği taşıyan Kıbrıs’ın güneyinde Mısır, güneydoğusunda ise Lübnan ve İsrail yer alır. Kıbrıs adası, Yunanistan’a 950 km uzaklıktadır.

Nüfus:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu 2017 verilerine göre 326 bin kişiden oluşmaktadır.

Yerel Saat:

KKTC, GMT+2 saat diliminde yer alır. Türkiye’nin GMT+3 saat dilimine geçmesi ile birlikte iki ülke arasında 1 saatlik zaman farkı oluşmuştur. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Para Birimi:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası’dır. Ancak ülkede İngiliz Sterlini de sıklıkla kullanılmaktadır.

Yönetim Şekli:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Bitki Örtüsü:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, coğrafi konumu itibarıyla Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu sebeple ada ülkesinde Akdeniz tipi bitki örtüsü görülür. Çam, meşe, servi, ardıç gibi ağaçların yanı sıra zeytin ağaçları ve turunçgiller de ülkede oldukça yaygındır.

Geçim Kaynakları:

Ülkenin geçim kaynakları arasında turizm ve eğitim en üst sıralarda yer alır. Ayrıca tarım ve ticaret de Kuzey Kıbrıs ekonomisinde önemli bir yer tutar.

Kuzey Kıbrıs’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tıpkı ülkemizin güneyindeki tatil yöreleri gibi Akdeniz iklimine sahiptir. Doğal olarak ülkede sıcaklıklar yıl boyu belirli bir seviyenin üzerinde seyreder. Kurak olarak değerlendirilebilecek bir iklime sahip olan ülkede en sıcak dönem temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda 40 dereceye varan sıcaklıklar görülebilir. Kuzey Kıbrıs, kış aylarında ise daha ılıman hava koşullarına sahne olur. Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 19 derecedir.

Gerçekten sıcak havalardan hoşlanıyor ve tam anlamıyla bir yaz tatili yapmak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs seyahatinizi yaz aylarında planlayabilirsiniz. Ancak bunaltıcı sıcaklardan uzak durmayı hedefliyorsanız mayıs, haziran veya eylül, ekim gibi dönemleri tercih edebilirsiniz. KKTC’de deniz suyu sıcaklığı sonbahar aylarının ortalarına kadar oldukça yüksek seviyelerde seyreder.

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

KKTC, özellikle yaz aylarında birçok festivale ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Haziran ve temmuz aylarında Güzelyurt şehrinde Güzelyurt Portakal Festivali düzenlenir. Bu eğlenceli etkinliğe Türkiye’den de birçok sanatçı katılır. Gazimağusa kenti de temmuz ayında festivallere sahne olan şehirler arasındadır. Uluslararası birçok şarkıcı ve müzisyenin de katıldığı Gazimağusa Festivali, ülkede düzenlenen popüler etkinliklerden bir tanesidir. Ada ülkesinin büyük şehirlerinden biri olan Girne ise ekim aylarında Uluslararası Girne Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapar. Kuzey Kıbrıs gezinizde ülkede düzenlenen festivallere katılmayı planlıyorsanız, seyahat takviminizi bu etkinliklere göre ayarlayabilirsiniz.Toplam 1 Yorumlar
meftun

cypruschat.net sohbet sitemize ehrkesi bekleriz...Kıbrıs kadar iyi ....

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!