Kıbrıs sohbet sitesi binlerce kullanıcıyı sohbet odaları üzerinde buluşturarak bedava sohbet etme olanağı sunmaktadır.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Burdur Şehri Tanıtımı - Burdur Gezilcek Yerleri - Burdur


Burdur Şehri Tanıtımı

Burdur Şehri Tanıtımı

BURDUR 15

NÜFUSU:251,181

İLÇELERİ:Ağlasan, Bucak, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova, Çavdır, Altınyayla ve Çeltikçi.

TARİHÇESİ:Tarih öncesi devirlerden itibaren Burdur ve çevresi yerleşim sahası olarak görülmektedir. Burdur’un Hacılar köyünde yapılan kazılar, buradaki yerleşim M.Ö. 7 bin yılma kadar uzandığını göstermektedir. Friglerin, Lidyalılarııı, Perslerin, Makedonların, Bergama krallığının, Roma’nın, Bizans’ın, hâkimiyetinde kalan bölgeyi, 1071 Malazgirt zaferinden kısa bir süre sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şah ele geçirdi. Cepheye çok sayıda gönüllünün yanı sıra, silah, cephane, yiyecek ve giyecek göndermişlerdir. 1920’de toplanan Büyük Millet Meclisi’ne Burdur’dan ünlü kişiler katılmıştır. En ünlüsü ise; İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’dur.

NEREDE GEZİLİR:İnsuyu Mağarası, Salda Gölü, Aziziye Ormanları, Tymbrianassos, Sagalassos, Kremna ve Kibyra Eskiçağ Kentleri, Burdur Ulu camisi, Şeyh Sinan ve Taş Camileri, Baltaoğlu, Tabak Hamamları, İncir Kervansarayı ve Burdur Müzesi.

NE YENİR:Testi kebabı, düğürcük, şiş köfte, Bucak nohudu ve bucak fasulyesi.

Ünlü Tatlılar: Kabak helvası, ceviz ezmesi, ceviz helvası, burdur muhallebisi, Karaaliler kavunu ve beyler kavunu.

NEREDE YENİR:Burdur Gazi caddesinde bulunan Özsarı Kebap Salonu şehrin lezzet noktalarından biridir. Kebaplarıyla tanınan bu mekân, şiş köftesiyle de meşhur.

NE ÜRETİR:Burdur’da tarımsal ürünlerde buğday arpa ilk sırayı alır. Bunu yanında şeker pancarı, haşhaş, tütün, anason, yer fıstığı, üzüm, gül yağı için yetiştirilen gül. Sanayi kolları ise şeker fabrikası, et kombinası, sütlü maddeler yapımı, un fabrikalarıdır. El sanatları; halıcılık, kilim dokumacılığı, bakırcılık, hasır dokumacılığı ve dericilik.Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!